Aspekty wiążące się z ochroną praw autorskich oraz uczciwą konkurencją

Współcześnie bardzo często podejmuje się tematykę praw autorskich i ich ochrony. Słyszy się o tym wiele właśnie dzisiaj przede wszystkim ze względu na ogromną popularność sieci WWW. Większość osób obecnie zdaje sobie sprawę z tego, jaki jest związek pomiędzy prawami autorskimi a Internetem właśnie. Chodzi przede wszystkim o bardzo powszechny dostęp do różnego rodzaju własności intelektualnej, a więc do utworów w rozmaitym znaczeniu tego słowa.

znak copyright

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo dobrym przykładem jest tu muzyka. W Internecie na dzień dzisiejszy znajdują się ogromne zasoby muzyki do bezpłatnego, choć niezgodnego z prawem pobrania. Ściągając muzykę z Internetu łamie się przpisy, jest to w zasadzie kradzież. Natomiast tak łatwy i powszechny dostęp do tego typu dzieł sprawia, że coraz mniej ludzi nabywa oryginalne albumy, z powodu czego cierpią artyści. Wyszukując w Internecie przykładową frazę „ochrona praw” można uzyskać więcej informacji w kwestii procederu łamania praw autorskich, także w kwestii utworów muzycznych.

muzyczne prawa autorskie

Autor: ▲ARTwear.ch▼
Źródło: http://www.flickr.com

Zjawisko nieuczciwej konkurencji

Pomiędzy właścicielami różnorodnych przedsiębiorstw i marek nieustannie trwa zażarta bitwa o klienta. Na dzień dzisiejszy batalia ta jest jeszcze bardziej nasilona ze względu na ogromną konkurencję praktycznie we wszystkich branżach. Właściciele marek starają się wypromować je na rynku, niekiedy za wszelką cenę. Wielką wartością jest skuteczne przywiązanie odbiorcy do marki, choć powinno się pamiętać, że później trzeba tego klienta zatrzymać. Tak więc działania marketingowe w tym zakresie powinny być długofalowe. Jednak zszlkie opisane czynniki powodują również efekty patologiczne. Zwalczanie konkurencji staje się coraz większym problemem.

Czynności związane z wprowadzeniem marki na rynek

Zanim jednak będzie można powiedzieć o konkurowaniu, jak również o prawach autorskich, konieczne jest wypracowanie własnej marki. Przedsięwzięcie to nie jest łatwe, wymaga bowiem finalizowania dużej liczby formalności. W takim przypadku należy więc być cierpliwym i odwiedzić potrzebne urzędy. Wyszukując w Internecie hasło „koszt rejestracji znaku towarowego” można dowiedzieć się więcej na temat uzyskiwania i legalizowania własnej marki.