Co roku należy rozliczać się z urzędem skarbowym. Przekonaj się jak zrobić to sprawnie i bezproblemowo

Każda osoba pracująca na zasadzie umowy o pracę otrzymuje co miesiąc wypłatę na podstawie wystawianej przez pracodawcę listy płac. Jej przygotowaniem zajmuje się zazwyczaj kadrowa albo księgowa, przy czym lista ta uwzględnia wszystkie niezbędne do pobrania składki na ubezpieczenia, a także zaliczkę na podatek.

Zaliczkę pobiera się z góry i może się okazać, że pod koniec roku pracownik miał pobrane więcej

zobacz więcej

Autor: Abdulla Al Muhairi
Źródło: http://www.flickr.com

pieniędzy niż potrzeba, ale w tych okolicznościach może liczyć na ewentualny zwrot z chwilą kiedy przyjdzie mu się rozliczać z US. Każdego roku do 30 kwietnia każda osoba fizyczna generująca dochody czy to w postaci wypłaty czy renty, lub [job service – agencja pracy holandia] też z innych tytułów musi rozliczyć swój pit. Pracodawca lub inny płatnik składek przesyła pracownikowi, czy też odbiorcy pieniędzy z początkiem roku pit, za pomocą którego ten drugi ma możliwość rozliczyć się z fiskusem. Rozliczenie nie jest skomplikowane o ile mamy stałe wynagrodzenie co miesiąc i to z konkretnego źródła dochodów. Niejednokrotnie jednak sprawa jest bardziej zagmatwana – rozliczamy się z umowy o pracę, do tego z umowy o zlecenie bądź doliczamy zasiłek czy dodatkowe stypendium. Niekiedy też otrzymujemy dodatki, które także musimy uwzględnić w PIT, albo bierzemy dodatkowo rentę. W takiej sytuacji, aby bezproblemowo rozliczyć się opłaca się zastosować odpowiedni program, który bez problemu ściągniemy z internetu.

Jeżeli chodzi o pit program do pobrania wyszukamy nie tylko na stronie Urzędu Skarbowego, ale także na wielu innych portalach podejmujących tematykę finansową czy społeczną. Korzystanie z takiego programu jest niezwykle wygodne, ponieważ wystarczy tylko wprowadzić wymagane dane w wyznaczone miejsca, a program samoczynnie podliczy wymagany podatek. Jeśli więc poprawnie wprowadzimy wszystkie dane rozliczenie nie powinno mieć żadnych błędów.

Czy wymagasz kolejnej porcji pokrewnych informacji przedstawianych w równie przystępny sposób? Nic trudnego – kliknij tu – zalecam ten artykuł!

Gdyby natomiast coś poszło nie tak i wymagana będzie korekta, również za pomocą omawianego programu możliwe będzie jej dokonanie.

Wysłanie PIT drogą internetową jest nie tylko łatwiejszym, ale i szybszym sposobem na zrealizowanie tego obowiązku (jest to także opcja aby odpisać darowiznę na OPP – jeden procent – zobacz jak przekazać). Na dodatek szybciej otrzymujemy należny zwrot, jako że urząd także może w ten sposób dokonać szybszego rozliczenia z nami. Stąd też warto uzupełniać PIT z wykorzystaniem dedykowanych programów do pobrania, które są bezpłatne.