Jakimi parametrami charakteryzują się opony letnie i zimowe? Czemu są tak istotne? Jakie są różnice?

często mamy niedogodnośćze zmianą opon, czy to z letnich na zimowe, czy na odwrót. Nie wiadomo, do końca, dlaczego tak jest, ale w końcu jasnym jest fakt, że opony mają ogromnie ważny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Być może ta nasza beztroska wynika z z braku informacji, z małej liczby wiadomości, czym jest opona zimowa a czym opona letnia. jakie są różnice, dlaczego istotne jest to, że nadają się do danej pory roku?

opony samochodowe

Autor: Nikita Novozhilov
Źródło: http://www.flickr.com

Opona zimowa określana jest właśnie tak, z powodu tak zwanych lamelków, które są odpowiedzialne za przyczepność na śniegu. charakteryzuje się dość małymi i wysokimi klockami – bieżnik ma grubość zazwyczaj większą niż 11 milimetrów. Opona jestjakby nierówna rozmaitymi większymi kanałami i mniejszymi nacięciami. Zapewniają one dobre odfiltrowaniewilgoci. Jednocześnie, kanaliki oferują wysoką prędkość przejazdu przez głębsza wodę. Miękka mieszanka, czyli bieżnik opony na zimę powinien odkształcać się pod naciskiem palców, gwarantuje bardziej niezawodną przyczepność w niskich temperaturach. Spis produktów znajdziesz na stronie: Opony osobowe letnie

Opona letnia, w odróżnieniu od „zimówki” nie ma lamelków. elementy, które stykają się z asfaltemmają raczej większą powierzchnię, są jednaknieco niższe. Nowe opony posiadają zazwyczaj od 6 do 10 milimetrów głębokości bieżnika. wgłębień może być mniej lub więcej, azależy to od tego do czego mamy używać opony. materiał cechuje się dość dużą twardością, na pewno jest tak, kiedy zestawimy je z zimówkami. Artykuł dzięki uprzejmości: http://www.hurtopony.pl/

opona samochodowa

Autor: Jonathan Rolande
Źródło: http://www.flickr.com

A w jaki sposób się ma do tego mieszanka gumy a temperatura? Wiele osób to bagatelizuje, a tak naprawdę to bardzo ważny wyznacznik. Można powiedzieć, że powinniśmy być zobligowani zmieniać ogumienie aż cztery razy w ciągu. Tak, to może dla kogośzadziwiające, ale optymalnie byłoby, gdybyśmy to zastosowali na zimę, na wiosnę, na lato oraz jesień, łącznie składa się to w trzy komplety. Dlaczego?

Letnia opona obiecująca odpowiednią przyczepność w temperaturach między 10-20 stopni Celsjusza, nie spełnia swojego zadania w temperaturach wyższych niż 35 stopni. Z kolei opona mogąca zapewnić przyczepność przy temperaturze asfaltu w graniach około 40 stopni Celsjusza, będzie się ślizgać przy temperaturze niższej niż 20 stopni. Jak to rozumieć? Im bardziej gorące letnie dni tym powinniśmy stosować ogumienie, niż te, na których bazujemy na przykładpodczas wiosennych miesięcy.