Nowatorskie rozwiązania IT w przedsiębiorstwie czyli co mieć na uwadze przy tworzeniu firmowej infrastruktury

Funkcjonowanie niejednej firmy zależy obecnie od informatycznej infrastruktury. Nawet w niewielkiej, paro osobowej firmie większość pracowników posiada swoje laptopy albo komputery, na których realizuje swoje obowiązki. Przy większych firmach powiększa się również ilość sprzętu, poza komputerami pojawia się również dużo innych urządzeń, takich jak skanery albo drukarki.

laptop

Autor: mobilyazilar
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli w firmie funkcjonują zaawansowane systemy do wspomagania zarządzania, to dojdą do tego mocne serwery i urządzenia do backupu, i zaczyna się tego wszystkiego robić całkiem sporo.

Czy ta tematyka przyciągnęła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to dodatkowo zobacz ofertę (http://www.goldkram.eu/about_o_nas.htm), która odnosi się do omawianej kwestii, zatem na pewno też Cię zainteresuje.

Im będzie większa firma, tym istotniejszą rolę będzie w niej odgrywać odpowiednie zaplanowanie infrastruktury, zaczynając od komputerów dla pracowników, poprzez konfigurację wewnętrznej sieci a kończąc na serwerach roboczych.

Wielu pracowników działu IT trochę sobie lekceważy tego typu podejście, zwyczajnie dokupując kolejne sprzęty. Lecz taka polityka często doprowadza do sytuacji, gdy firma rozrośnie się tak bardzo, że kolejna rozbudowa istniejących rozwiązań nie będzie możliwa i staną się niezbędne gruntowne zmiany. A to zawsze wiąże się ze sporymi wydatkami i zamieszaniem w firmie, z tego też powodu znacznie lepiej od samego początku wszystko rozwijać w taką stronę, żeby zachować skalowalność przez dłuższy okres czasu.

Najważniejszą sprawą przy planowaniu infrastruktury IT jest ocenienie aktualnych potrzeb i uwzględnienie planów jakie ma przedsiębiorstwo. To, jaką ilość pracowników obecnie się zatrudnia, wiadomo doskonale, lecz już na tym etapie trzeba zastanowić się porządnie, ilu ich docelowo może być, i dopiero pod taką ilość wybierać na przykład sprzęt sieciowy czy maszynę na system ERP.

Istotne jest, aby w miarę możliwości zachować skalowalność, na przykład przy systemach backupowych na początku wystarczy określona pojemność dysków, ale powinno bez większego problemu dać się rozszerzyć przez zakup kolejnych urządzeń. Dla wielu przedsiębiorstw, które nie gromadzą większej liczby danych, bardzo dobrym rozwiązaniem może być cloud computing, dzięki tej usłudze ma się dostęp do firmowych zasobów z dowolnego miejsca i bez żadnych ograniczeń wydajnościowych.