Nowoczesne techniki filmowania i fotografowania z powietrza przy zastosowaniu niedużych, sterowanych dronów

Rozpowszechnienie się małych, mobilnych dronów, nazywanych również kopterami, dało zupełnie nowe, wcześniej niemożliwe do realizacji techniki jeśli będzie chodzić o filmowanie i robienie zdjęć. Takie urządzenia potrafią latać nawet parę godzin bez przerwy, a sterować nimi można za pomocą dedykowanych pilotów.

www

Autor: Diriye Amey
Źródło: http://www.flickr.com

Równolegle z dronem można także sterować kamerą czy aparatem, dzięki czemu można się pokusić o wykonanie niesamowitych ujęć z wysokości kilkudziesięciu metrów.

Ten artykuł ukazuje niezwykle interesujące tematy – jeśli chcesz przeczytać pokrewny materiał, zobacz bez wahania to opracowanie (http://www.m2t.com.pl/pl/drukarki-etykiet-11).

Usługi tego typu zaczyna oferować coraz więcej firm zajmujących się filmowaniem i fotografią, między innymi też z tego powodu, że drony są coraz popularniejsze i ceny ich znacznie spadły. A chętnych na film czy fotografię z lotu ptaka jest coraz więcej, bo stanowią one naprawdę niezwykłą pamiątkę, jeszcze do niedawna bardzo trudną do wykonania- zdjęcia Wrocławia z powietrza. Ceny takich usług nie należą jednak do najniższych, bo wbrew temu, co niejednej osobie się wydaje, filmowanie z powietrza wymaga sporych środków finansowych i spełnienia szeregu wymaganych formalności.

drony

Autor: Raghavendra Bhat
Źródło: http://www.flickr.com

Porządny dron może kosztować nawet kilka tysięcy, ale trzeba do tego doliczyć aparat fotograficzny oraz kamerę, a także koszt napraw i serwisowania sprzętu. Oprócz tego trzeba posiadać odpowiednie licencje oraz ubezpieczenie OC, jest ono niezbędne w sytuacji gdyby maszyna spowodowałaby jakieś zniszczenia. Bardzo istotną sprawą w sytuacjach, gdy filmowanie będzie się odbywać przy lotniskach, jest dostanie zgody na latanie od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej. Jest to bardzo ważne, ponieważ kolizja drona z samolotem mogłaby się zakończyć nawet poważną katastrofą. Przed imprezą do filmowania można wcześniej podjechać na miejsce i wszystko dobrze zaplanować (więcej na magiceye.com.pl). Należy w pierwszej kolejności określić miejsce lądowania, startu i trasę przelotów, lecz powinno się też zapoznać się z przeszkodami, które tam występują, czyli latarniami, drzewami albo słupami energetycznymi. Przy planowaniu trasy należy unikać przemieszczania się nad tłumem, ponieważ w przypadku awarii urządzenia mogłoby dojść do jakiegoś wypadku.