Prowadząc działalność, powinieneś postępować wedle określonych reguł, nie zapominaj o niezbędnych dokumentach i opłatach!

Z pewnością każdy właściciel przedsiębiorstwa przyzna, że prowadzenie własnej działalności to nie łatwa sprawa i wiąże się to z wielką odpowiedzialnością. Co dzień trzeba dopilnować tak różnych rzeczy oraz czynności, musi się myśleć o obowiązujących terminach, opłatach i zobowiązaniach odnośnie kontrahentów. Zaniechanie obowiązków mogłoby mieć bardzo nieprzyjemne skutki, zatem lepiej o nich pamiętać!

wysoki biurowec

Autor: Sten Dueland
Źródło: http://www.flickr.com

Czy wiesz, jak wypisać fakturę vat? (pomocny artykuł: jak wypisać fakturę VAT)Niektóre transakcje związane ze sprzedażą towarów czy świadczeniem usługi wymagają sporządzenia faktury vat. W dzisiejszych czasach podobne działania nie powodują już najmniejszych kłopotów, gdyż wypełnia się je z użyciem specjalnych aplikacji komputerowych oraz cała trudność polega na wprowadzeniu odpowiednich wartości we wskazane rubryki w tabelkach. Jednakże trzeba dowiedzieć się, jakie ważne szczegóły muszą znajdować się w takim dokumencie. Faktura vat musi uwzględniać charakter sprzedaży bądź usługi, datę, dane usługodawcy i klienta, jak także cenę jednostkową, stawkę Vat i wartości z vatem i bez podatku. Nie zapomnij opłacić składki zus – to niesamowicie istotne. Niezbędne wskazówki: CenaBiznesu.plzych obowiązków właściciela firmy okazuje się płacenie składek zusowskich. Składka zus oraz jej wartość bywają zależne od charakteru działalności. Kiedy przedsiębiorca prowadzi firmę jednoosobową, powinien opłacić składki od samego siebie, jeśli jednak zatrudnia kolejne osoby, jako pracodawca powinien opłacić składki również za pracowników (sprawdź: Media IT). Składka powinna być zapłacona w podanym terminie, jeżeli pracodawca tego nie dopilnuje, nawarstwiają się zaległości, które są powiększane o stosowne odsetki.

akcesoria biurowe

Autor: Kelly Sikkema
Źródło: http://www.flickr.com

Zalegasz ze składkami ale nie wiesz, ile zapłacić?
Dla potrzeb użytkowników, którzy zalegają z opłatami składek, ZUS przygotował specjalną aplikację na stronie internetowej. Ma ona postać kalkulatora, który pomaga łatwo i szybko policzyć wysokość zaległości wraz z odsetkami za czas opóźnienia. Na stronie sieciowej Zus, można odnaleźć dużo ważnych informacji, jak chociażby tabele z wyszczególnionymi wartościami składek albo przeróżne dokumenty i deklaracje do pobrania i wypełnienia, dzięki czemu do spotkania z pracownikami instytucji można przyszykować się w warunkach domowych.