Jakie istnieją typy komputerów stacjonarnych oraz co one zapewniają?

Wraz z biegiem lat, a tym samym ze wzrostem popularności różnorodnego rodzaju sprzętu komputerowego i pojawianiem się coraz to bardziej nowoczesnych form komputerów takich jak tablety czy też notebooki, ceny komputerów stacjonarnych, stają się niezwykle przyjazne dla typowych użytkowników.

napis cloud computing

Autor: Perspecsys Photos
Źródło: http://www.flickr.com
komputer

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com
Kwiatowe abażury od marki Sigma

Autor: Sigma
Źródło: Sigma
Dzięki temu możliwe jest już poskładanie urządzenia, które będzie pozwalać na uruchomienie oprogramowania, nie wymagając od klienta posiadania grubego portfela. Duża część ludzi kojarzy komputer stacjonarny z tradycyjnym już desktopem. Producenci jednak znakomicie widząc zapotrzebowanie na miniaturyzowanie takich urządzeń, wprowadzili do swej oferty bardzo ciekawe propozycje, które zajmują niewiele miejsca na stole czy nawet na podłodze. Moglibyśmy odróżnić więc takie komputery jak desktopy, zatem leżące poziomo, czy też nettopy, czyli zminiaturyzowany komputer tradycyjny, który powinien być używany przede wszystkim do najważniejszych oraz niezbyt skomplikowanych zadań – tego typu jak dla przykładu przeglądanie stron Internetowych lub m2t skanery magazynowe wykonywanie prac firmowych.
Odmiennym typem komputera jest taki o nazwie All-in-One. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla tych osób, które zamiast plątaniny różnych przewodów, wolą posiadać wszystko w jednym urządzeniu. W rzeczywistości oznacza to zatem ekran oraz stację roboczą. Trzeba przyznać, że nie nadają się one do wydajnej pracy, przy czym doskonale mogą sprawdzić się jako komputery uniwersalne, czy do oglądania zasobów internetu, przeglądania różnorodnych filmów albo wykonywania czynności firmowych.

Ponadto tak jak nettopy, komputery typu All-in-One są ciche i nie pobierają znacznej ilości energii. Ponadto zajmują oczywiście mało miejsca. Przy kupnie komputera często jesteśmy postawieni przed koniecznością wyboru co kupić: czy wybrać komputer typu desktop, czy też laptop.