Parę porad w kontekście bezpieczeństwa naszego komputera

komputery są urządzeniami takimi, jak każdy tego typu sprzęt. Żeby dobrze funkcjonowały, trzeba się o nie odpowiednio troszczyć.
Chodzi tutaj o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o zachowanie ostrożności z różnego rodzaju cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl

Należy pamiętać również o systemie operacyjnym, pulpicie czy internecie. Dzięki poniższym poradom można zdobyć następny poziom wtajemniczenia, gdyż mógłbyś zostać pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeżeli jest przyłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy. Mogłyby one (jeżeli komputer jest na stałe przyłączony do sieci internet) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem.

Chciałbyś przeczytać coś podobnie ciekawego? Super, ta strona (https://manima.pl/pl/products/zabawki/zabawki-elektroniczne/duzy-chodzacy-dinozaur-dla-dzieci-elektroniczny-tyranozaur-t-rex-ryczy-swieci-14361) z pewnością okaże się dla Ciebie użyteczna, gdyż przeczytasz na niej sporo tego typu danych.

Jeśli nie ufasz swemu firewallowi, naprawdę warto sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu obecnych w systemie narzędzi. Po włączeniu wiersza poleceń należy wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną pokazane wszelkie aktualne istniejące połączenia wraz z ich statusem.

Przedstawiony zostanie także końcowy adres IP oraz numer portu. Jeśli przypuszczasz, że niektóre z połączeń nie muszą być wykorzystane, trzeba spróbować napisać: „netstat -ab”. Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów oraz programów, z jakich połączenie jest zainicjowane. Jak wiemy, systemowe reguły utrzymywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli zarządzania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, lecz trzeba bardzo uważnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe i antyszpiegowskie, trzeba czasami na własną rękę sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, a w następnej kolejności na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.