Styczniki, wyłączniki silnikowe – elementy elektryczne służące do ochrony silników w urządzeniach

Współcześnie rozwój techniczny pozwala na wytwarzanie sporej liczby różnorodnych urządzeń, które następnie wykorzystywane są w życiu praktycznie każdego obywatela. Są to sprzęty, które jeszcze nie tak dawno wcale nie istniały a obecnie są w masowym użyciu. Na szeroką skalę następuje po prostu technologizacja życia.

Mechaniczne kierowanie urządzeniami

Najwięcej urządzeń technologicznych obywatel stosuje w swojej pracy. Zasadniczo niemal każdy zawód polega na pracy z różnymi maszynami i urządzeniami technicznymi.

Zainteresował Cię wpis treść? To przejdź do strony (https://kwit.com.pl/), aby zaznajomić się z dodatkowymi info na omawiany temat, jakie dla Ciebie opublikowaliśmy.

W większości sprzęty te pracują z pomocą jednostki jest jednak coraz więcej maszyn, których praca jest całkowicie zmechanizowana i wystarczy, iż jednostka odpowiednio ją ustawi oraz zaprogramuje i samodzielnie będzie robić swoją pracę.

urządzenie elektryczne i okablowanie

Autor: Gareth Halfacree
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to możliwe do wykonania dzięki stosownym urządzeniom, które wbudowane w określoną maszynę odpowiadają za jej działanie. Do takich narzędzi należą styczniki. Mają one za zadanie sterowanie działaniem silników wentylatorów, pomp, ogrzewaczy, układów oświetlenia i wielu innych mechanizmów oraz urządzeń wykorzystywanych w przemyśle i budownictwie.

Zabezpieczenie silników maszyn

Styczniki cechują się niewielkimi rozmiarami oraz pewnością działania. Rozróżnia się ich różnorakie typy w zależności od sygnału, jaki przekazują. Do kierowania i wspomagania pracy wielu maszyn wykorzystywane są nie tylko styczniki, ale też inne narzędzia takie jak wyłączniki silnikowe. Skupiają one w sobie dwie funkcje sterownicze i zabezpieczeniowe. Silnikowe wyłączniki służą do ręcznego załączania i wyłączania silników oraz zabezpieczenia ich przed zwarciem oraz przeciążeniem. Są one wyposażone w sporo akcesoriów które mają udoskonalić ich funkcjonowanie. Są one małej konstrukcji, przez co potrzebują niewielkiej przestrzeni montażowej. Szybko reagują na wszelkie zwarcia w silniku doprowadzając do jego bezzwłocznego wyłączenia. Ochraniają one silnik przed zepsuciem związanym właśnie z przeciążeniem, zwarciem lub blokadą rozruchu. Dzięki wszystkim tym częściom każdy obywatel wykorzystujący w swojej pracy czy nawet w mieszkaniu sprzęty wyposażone w nie może mieć pewność, że są one odpowiednio chronione i będą mu służyć w dobrym stanie przez długi okres czasu.