Porozumienie franczyzowe czy układ partnerski

Polskie sieciówki uprawiają kilka rodzajów współpracy z przedsiębiorcami prowadzącymi ich jednostki. W niniejszym tekście postaram się odpowiedzieć na pytanie czym się one odróżniają oraz jakie obowiązki i prawa posiada wspólnik, a jakie franczyzobiorca.

Działające w Polsce tzw. systemy partnerskie to na ogół umowy o współpracy sprzedażowej, dystrybucji produktów bądź też usług, w celu ich późniejszej sprzedaży przez wspólnika na swój rachunek. Wspólnik w zamian za wizualizację zgodną ze standardami sieci dostaje od wytwórcy lub dystrybutora korzystniejsze warunki finansowe.

System partnerski umożliwia centrali sieciowej zbyt, lecz nie reguluje pozostałych składników prowadzenia firmy, toteż daje stronom sporą swobodę.zobacz treść na witrynie mokra karma dla psaCzęstokroć system partnerski bywa formą przejściową do kooperacji agencyjnej albo franczyzowej, gdyż na dłużej żadnej ze stron taki swobodny kontrakt nie wystarcza.

Program partnerski

Autor: leyla.a
Źródło: http://www.flickr.com

Umowa franczyzowa natomiast opiera się na prawnych aktach takich jak norma prawna o ochronie konkurencji a także konsumentów jak też na Europejskim Kodeksie Etycznym Franczyzy. Odpowiednio przygotowany układ franczyzowy cechuje się kompleksowością, czyli szczegółowym opisem modelu kooperacji pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Rzecz jasna z natury rzeczy umowa franczyzowa umieszcza franczyzodawcę na uprzywilejowanej pozycji. Wypływa to z tego, że franczyzodawca musi w dobry sposób ochronić własne know-how, zatem wiedzę w temacie prowadzenia interesu w zgodny sposób z opracowanymi normami. Nie oznacza to jednak, że franczyzbiorca jest zupełnie ubezwłasnowolniony, jak się czasami sądzi.

Podsumowując, należy zawsze pamiętać o tym, by przede wszystkim gruntownie umowę sprawdzić, a w następnej kolejności skonsultować ją z prawnikiem. Do odpowiednio spisanej franczyzowej umowy nie zagląda się w trakcie jej obowiązywania, bowiem każde kwestie operacyjne zamieszczone są w podręczniku systemowym.

Praktyka pokazuje jednak, iż w pewnej części umów brak jest reguł rozstrzygania spraw kontrowersyjnych w modelu współpracy między uczestnikami (określenie możliwych do wystąpienia sfer konfliktowych a także strategii ich rozstrzygania).

Zainteresowany zagadnieniem? Poczytaj o tym więcej. Dlatego użyj adresu (https://www.ladowarki-lublin.pl/), jaki przekieruje Cię na serwis! Zachęcamy!

Może to prowadzić do impasu we wzajemnych relacjach uczestników układu a także długotrwałych przewodów sądowych.