Działające w Polsce tzw. systemy partnerskie to na ogół umowy o współpracy sprzedażowej, dystrybucji produktów bądź też usług, w celu ich późniejszej sprzedaży przez wspólnika na swój rachunek. Wspólnik w zamian za wizualizację zgodną ze standardami sieci dostaje od wytwórcy lub dystrybutora korzystniejsze warunki finansowe.

Umowa franczyzowa natomiast opiera się na prawnych aktach takich jak norma prawna o ochronie konkurencji a także konsumentów jak też na Europejskim Kodeksie Etycznym Franczyzy. Odpowiednio przygotowany układ franczyzowy cechuje się kompleksowością, czyli szczegółowym opisem modelu kooperacji pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Rzecz jasna z natury rzeczy umowa franczyzowa umieszcza franczyzodawcę na uprzywilejowanej pozycji. Wypływa to z tego, że franczyzodawca musi w dobry sposób ochronić własne know-how, zatem wiedzę w temacie prowadzenia interesu w zgodny sposób z opracowanymi normami. Nie oznacza to jednak, że franczyzbiorca jest zupełnie ubezwłasnowolniony, jak się czasami sądzi.
Praktyka pokazuje jednak, iż w pewnej części umów brak jest reguł rozstrzygania spraw kontrowersyjnych w modelu współpracy między uczestnikami (określenie możliwych do wystąpienia sfer konfliktowych a także strategii ich rozstrzygania).
Zainteresowany zagadnieniem? Poczytaj o tym więcej. Dlatego użyj adresu (https://www.ladowarki-lublin.pl/), jaki przekieruje Cię na serwis! Zachęcamy!
Może to prowadzić do impasu we wzajemnych relacjach uczestników układu a także długotrwałych przewodów sądowych.