Jak dużo zarabiają w Polsce tacy specjaliści jak programiści?

ProgRAMiści w naszym kraju są w stanie zarobić naprawdę dużo. Ich średnia pensja może wynieść czasami 3 razy więcej, niż średniej wielkości wynagrodzenie przeciętnego Polaka. Tak wynika z przygotowanego przez pewną agencję raportu, który bazuje na danych z pierwszego kwartału aktualnego roku.

Biała Nokia Lumia 800

Autor: Hill+Knowlton Strategies
Źródło: Hill+Knowlton Strategies
Jest oczywiście wiele zmiennych, od jakich uwarunkowana jest ostateczna wielkość pensji. Dla przykładu programista na umowie o pracę pobiera średnio 11000 złotych brutto, natomiast taki, który posiada swoją firmę na zasadzie B2B: 12000 zł netto. Jakie technologie są obecnie najbardziej korzystne finansowo – w najwyższym stopniu korzystne finansowo są Spring (15 000 złotych) czy Angular (12 tys. brutto). Niezależnie od formy zatrudnienia bardzo ciekawą alternatywą od wielu lat jest język Java (aktualnie średnio jest to 11000 zł brutto w przypadku umowy o pracę oraz nieco ponad 14000 zł netto w przypadku B2B). Pensje brutto wedle technologii w wypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 000 złotych, React od 9 do 14 tysięcy, Java od 9 do 14000 złotych, Net od do 14 tys., Spring od 8 do 14 tys., Python od 3000 do 13 tysięcy złotych, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 i PHP od 6 do ok. 10000 zł.
Programista zarabia inne kwoty w przypadku postaci kooperacji, tzn. pobiera nieco mniej w wypadku pracy zdalnej oraz jego pensje różnią się od poziomu komplikacji. W obu wypadkach różnica to kilka tysięcy złotych miesięcznie. Jeżeli chodzi o to, jak zacząć swą przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, ponieważ są niezwykle potrzebni we współczesnym świecie. Niestety nadal ich brakuje. Wynika to m.in. z tego, że aktualnie panuje powszechne przekonanie, jako by nauka (matura informatyka kurs maurycy gast) była trudna oraz długotrwała.

To fakt, może taka być, a ponadto nie każdy się będzie sprawdzać na tym etacie, przy czym osoby zainteresowane mogłyby korzystać przykładowo z bootcampów, takich jak te, które są organizowane przez przeróżne portale internetowe. W trakcie takiego bootcampu przygotowuje się kursantów do rozpoczęcia kariery na poziomie juniora.