Jak najlepiej podawać desery? Jakiego rodzaju naczynia są w tym celu odpowiednie? Na jakie rzeczy się zdecydować?

Wszyscy kochamy ciasta, bo polepszają nam humor oraz osładzają życie. Są najbardziej przyjemną częścią każdego przyjęcia, aby jednak dobrze wyglądały, powinny być zaserwowane w najlepszy możliwy sposób. Metod na podanie ciasta jest rzeczywiście wiele. Mamy całą masę naczyń, jakie do tego służą, dzięki nim natomiast możemy w elegancki sposób zaserwować gościom każdego rodzaju deser. Taki deser powinien stać się nie tylko ucztą dla podniebienia, ale również dla oczu.

kawałki ciasta

Autor: Sonny Abesamis
Źródło: http://www.flickr.com
Biorąc więc paterę, przykładowo patery na owoce, lecz również talerz lub półmisek dobrze jest się postarać, aby ułożone na nich ciasto (zobacz faworki warszawa) prezentowało się pięknie i zachęcało do spróbowania – -> więcej. Aby jak najlepiej serwować deser, trzeba przede wszystkim dobrać naczynie do swoich potrzeb. Zastanówmy się, jak dużo ludzi mamy zamiar gościć i jak dużo ciast planujemy zaserwować. Regułą jest, że tego typu deser powinno się serwować na szklanych paterach, lecz rzecz jasna to nie jest regułą.

Ważne, by naczynie pasowało do talerzyków deserowych, lecz również charakteru pomieszczenia oraz rodzaju przyjęcia. Prócz szkła do wyboru są też patery metalowe, porcelanowe, a także drewniane. Tak naprawdę propozycji jest całkiem sporo, każda patera ma różne zastosowanie więc można je używać do różnego rodzaju deserów, jak patery do ciast. Patery szklane są najbardziej popularne oraz najczęściej wybierane. Podstawowa wersja to jednopoziomowa patera, która jest podparta nóżką – patera na ciasteczka. Możemy właściwie wybierać w wielu typach i wzorach. Szklane patery mogą być duże, ale i delikatne.

Taka patera jest dobra, gdy gości nie przyjdzie aż tak dużo, natomiast dla dużej ilości gości lepiej przygotować naczynie dwupoziomowe lub z trzema piętrami (patera na tort). Jak mamy jeden albo więcej różnych ciast, to tego typu patera pozwoli na rozmieszczenia go tak, aby nie zmieszać smaków. Możemy jednocześnie na samym dole umieścić owoce. By dać swoim gościom duży komfort jak i wygodę, najlepiej wybrać paterę obracaną. To znacznie ułatwi zaproszonym gościom dostęp do deseru, nie będziemy się przy tym musieli martwić o jego równomierne ułożenie. Czasem nawet takie naczynie jest wyposażone w klosz, a to pozwala na utrzymanie świeżości deseru.