Kariera fotografa reklamowego

Tysiące przyszłych fotografów mówi przede wszystkim o zaczęciu przygody z aparatem jako fotograf sesyjny.

Nie jest to nietrafiony pomysł, ale rozpoczęcie kariery w tego typu zawodach wiąże się z walką z dużą konkurencją. Dużo prościej jest wyspecjalizować się w określonej niszy.

Fotografia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Przykładem takiej niszy jest fotografowanie produktów. Jest to wąska dziedzina szerszej jaką jest fotografia reklamowa (sprawdź tutaj). Jak powszechnie wiadomo, firmy przeznaczają wielkie pieniądze na działania reklamowe i na promocję swoich produktów. Może to być reklama w formie papierowej, magazynów reklamowych, w prasie bądź internecie. W każdej z tych form niezbędna jest fotografia produktu, bo jak mówi stare porzekadło jeden obrazek jest więcej wart niż 1000 słów. Dobrze wykonana fotografia fotografia na pomnik fotoporcelana produktu przyciąga wzrok i prezentuje produkt jak dobrze to możliwe. Jest to sposób na powiększenie sprzedaży, dlatego firmy poszukują doświadczonych w temacie fotografów.

Najlepsze są zlecenia na fotografie produktów od dużych spółek, ale na początku kariery warto zacząć od czegoś mniejszego. Z pewnością są lokalne markety, które dostarczają co weekend reklamy. Dobrze tam zgłosić się ze swoim portfolio. Innym pomysłem jest sprawdzenie miejscowych agencji reklamowych i zaprezentowanie własnego portfolio i umiejętności. Takie agencje najczęściej są otwarte na rozpoczęcie współpracy z młodymi fotografami. To jest szansa, by właśnie sprzedać się na lokalnym rynku i co ważne – zdobyć doświadczenie. Mając doświadczenie można próbować się przebić dalej.

Fotografia produktów to nie jedyna branża warta uwagi, popularny jest ostatnio np. lookbook (). W tym poradniku chcieliśmy zwrócić uwagę, że warto próbować się wyspecjalizować w konkretnej działalności. Prościej i szybciej zostać można ekspertem w wąskiej działce niż specjalistą od wszystkiego. Aby aby zdobyć ekspercki poziom, należy zacząć od rynku lokalnego i tam zdobywać pierwsze szlify i cenne doświadczenie. Gdy będziemy mieli talent, na pewno zostaniemy zauważeni.