Czym są i do czego służą tensometry? Czy powinniśmy korzystać z takich urządzeń, w których sytuacjach się najlepiej sprawdzają?

Czujniki tensometryczne, które określane są też jako tensometry, to najważniejszy element każdej wagi elektronicznej. To też ważne urządzenie do pomiaru sił ściskających, naprężeń i tym podobnych. Często zobaczyć jesteśmy w stanie je w układach automatyki, w jakich zachodzi niezbędność dokonywania pomiarów wagowych, na przykład ciężaru zbiorników magazynujących surowce czy platform najazdowych. Czujniki takiego typu zlokalizowane są pod podporami zbiornika albo platformy. W połączeniu z odpowiednimi urządzeniami pomiarowymi jesteśmy w stanie realizować pomiar mas, surowców czy dozowania.

Tensometr

Źródło: wagi-elektroniczne.pl
O wykorzystaniu odpowiedniego typu tensometru zadecydują warunki i wymagania pomiaru jakie mają związek z materiałem, kształtem elementu konstrukcyjnego czujnika lub temperaturą pracy. W dzisiejszych czasach trzeba przyznać, że najbardziej powszechne zastosowanie mają tensometry oporowe, są więc najbardziej powszechnie stosowane podczas pomiarów laboratoryjnych oraz użytkowych. Zasada działania tensometru oporowego opiera się na funkcjonowaniu fizycznej drutu metalowego, która polega na zmianie jego rezystancji elektrycznej łącznie ze zmianą długości.

Drut oporowy przyklejany jest przy pomocy specjalnego kleju na element odkształcający się pod wpływem istniejących sił. Materiał oporowy czujnika będzie ulegał takim samym odkształceniom, jak element, na którym czujnik został przyklejony. Technologia klejenia, stosowane materiały to wielka wiedza firm, które oferują czujniki siły, bo od tego jest zależna dokładność i stabilność czujników. W zależności od kształtu a także ułożenia elementu oporowego można wymienić tensometry wężykowe, tensometry kratowe a także tensometry oporowe foliowe. Pierwsze z wymienionych to drut rezystancyjny o średnicy ułamków mm, który jest ułożony w kształcie wielokrotnego wężyka.

Zaintrygowały Cię treści podane w naszym wątku? Jeżeli tak, to czytaj także oczyszczacz powietrza do domu analogiczne wiadomości, tyczące się tego działu. Zachęcamy Cię do przeczytania do kolejnej strony.

Drugi rodzaj – szereg drucików jakie są ułożone równolegle i złączone znacznie grubszymi odcinkami taśmy miedzianej.

Ostatni jest złożony z siatki rezystancyjnej pod postacią wężykowej która zrobiona jest z cienkiej metalowej folii, jaka jest sklejona z podkładką nośną. W tego rodzaju sytuacji zawsze powinniśmy dobierać najlepsze urządzenie, które będzie pasowało do tego, co robimy. Dobre urządzenie to faktycznie Midas NFX (zapraszamy do serwisu), wybierając je mamy zapewnienie, że wypełnia swoje zadania w sposób jak najbardziej odpowiedni. To zapewni powodzenie, będzie gwarancją, iż zaplanowane działanie z pewnością się uda. Żeby tak było powinniśmy pamiętać o najlepszym doborze sprzętu, to dotyczy także tensometrów.