Jak niegdyś kowal tworzył przedmioty z metalu, a jak obecnie radzimy sobie z identycznym przedsięwzięciem

Kiedyś produkowanie przedmiotów codziennego użytku zajmowało wiele czasu. Wszystko z tego powodu, że większość prac wykonywano manualnie i na lokalną skalę. Takie zdanie można także odnieść do rzeczy projektowanych, a później wytwarzanych przez kowali. Ich profesja bywa kojarzona nade wszystko z podkowami, ale taki rzemieślnik tworzył mnóstwo różnych przedmiotów, często także tych filigranowych.

druk 3d
Kowal musiał cechować się tak pracowitością oraz otwartym umysłem, jak i tężyzną fizyczną. Dość spore znaczenie miała także odporność na ponad 40-stopniowe temperatury, ponieważ trzeba było caluśki dzień, nawet w trakcie lipcowych upałów, stać przy gorącym piecu i z całej siły uderzać w prefabrykat położony na kowadle. Bądź co bądź, konkretny przedmiot powstawał bez wykorzystania maszyn, a wspominany powyżej robotnik po całym dniu forsownej pracy marzył najprawdopodobniej jedynie o kalorycznej kolacji i śnie aż do bladego świtu.

W poprzednim akapicie położyliśmy akcent na trud pracy, którą był zmuszony wykonać człowiek. Dzisiaj wiele się zmieniło i dłonie rzemieślnika zastąpiły wysokiej klasy urządzenia wspomagane przez aplikacje komputerowe. Zmieniła się także sama technika produkowania rekwizytów z metalu – najnowocześniejszym i coraz bardziej znanym sposobem staje się drukowanie techniką 3D.

Jeżeli chcesz poszerzyć swą wiedzę w tym zakresie, to czytaj tu DJI Air 2S na gohero.pl kolejne wiadomości. Wystarczy wejść w ten link.

Dzięki niej jesteśmy w stanie wytwarzać nawet detale, które w końcu powinny być wykonane bardzo precyzyjnie.

Drukarka 3d do metalu może wytworzyć każdy przedmiot, który wcześniej został zaprojektowany w programie komputerowym – Drukarki 3D. W czasie procesu drukowania korzysta się z okruchów metalu, które urządzenie nakłada warstwa po warstwie. To jednakże dopiero początek – gotowe wyroby

druk 3d

Autor: Damir Kovacec
Źródło: http://www.flickr.com

trzeba jeszcze poddać stosownej obróbce, żeby można było je wprowadzić do obrotu. Tak czy owak, taki system na pewno będzie rozwijany, zatem w następnych dekadach możemy oczekiwać kolejnych rewolucji. Wydaje się jednak, że trudno będzie zastąpić pracę rąk ludzkich i kreatywność designerów.

Przecież każda drukarka 3d do metalu, żeby bezusterkowo funkcjonować, musi być obsługiwana przez pracownika, który przeszedł stosowne szkolenia bądź już wcześniej nabył doświadczenie. I identycznie jak w dawnej kuźni, tak i w nowoczesnym ośrodku naukowym przyda się wielki zapał do pracy i otwartość na nietuzinkowe inspiracje.