Wirtualizacja serwerów – płynące z niej korzyści

Wirtualizacja polega na wydzielaniu w obrębie jednego fizycznego serwera od kilku, nawet do kilkuset znacznie mniejszych wirtualnych środowisk. Zapewnia to optymalne rozdzielenie zasobów mikroprocesora, pamięci RAM oraz dysku twardego pomiędzy wiele działających równocześnie procesów. Każde z wykreowanych środowisk jest rozdzielone po czym może działać niezależnie od innych, przy czym z punktu widzenia oprogramowań, zachowuje się jak osobna maszyna.

Nadto wirtualizacja serwerów umożliwia, by na każdym z środowisk funkcjonował odmienny operacyjny system (np. Windows, Linux, Unix), obsługujący rozmaite aplikacje. W ten sposób wirtualizacja serwerów staje się instrumentem znacznie rozszerzającym potencjał poszczególnego serwera.

sprawdź liderów branży

Autor: Samson Loo
Źródło: http://www.flickr.com

Najistotniejsze atuty wirtualizacji serwerów to: lepsze wykorzystanie posiadanego oprzyrządowania, środowiska są tworzone szybko i na bieżąco, zgodnie z aktualnymi wymogami przedsiębiorstwa, oszczędność kosztów (kupno jednego, mocniejszego serwera nierzadko będzie tańszym wyjściem niż kupowanie po 7 słabych maszyn. Przy mniejszej liczbie serwerów zmniejszają się koszty ich utrzymania jak też zużycie energii, a równocześnie zachowana jest taka sama funkcjonalność.

Z przyjemnością zalecamy te informacje (traple.pl/obszary-prawa/cyberbezpieczenstwo/) do poczytania. Znajdziesz tutaj dużo cennych wskazówek, jakie warto wykorzystać w swoim życiu.

Kolejną zaletą jest możliwość dostosowania przydziału CPU, RAM jak też HDD do bieżących wymagań danej aplikacji, kreacja szablonów, jakie zapewniają bardzo prędkie uruchomienie nowego środowiska dla działania danego systemu operacyjnego albo aplikacji, możność przenoszenia środowisk miedzy serwerami fizycznymi, przy zachowaniu ciągłości działania włączonych aplikacji (tzw. migracja online), co ogranicza koszt przestojów w pracy.

Przedsiębiorstwo Product Engineering (oni w tym pomogą) zapewnia również zredukowanie awaryjności oraz zwiększenie bezpieczeństwa procesów, dzięki oddzieleniu od siebie pojedynczych środowisk wirtualnych. Oprócz tego kopia bezpieczeństwa na serwerze wirtualnym może być przywrócona o wiele szybciej niż kopia bezpieczeństwa na serwerze fizycznym, co jest atutem w przypadku ewentualnej awarii. Unikniemy problemów z kompatybilnością starszych wersji systemów albo programów ze sprzętem, bo dzięki wirtualizacji starsze wersje mogą działać na nowym, efektywnym jak też bezpiecznym serwerze .