Właściciel tworząc instrukcję dla swojego e-sklepu, musi zapoznać się z aktualnymi ustawami

Sklepy sieciowe robią się coraz powszechniejsze jako punkt dokonywania zakupów, stanowiąc alternatywę i konkurencję dla tradycyjnego handlu. Wpływ na to ma głównie wygoda. Pomimo tego zarówno konsumenci, jak i posiadacze sklepów skarżą się na pewne niedogodności specyficzne dla sprzedaży elektronicznej.

zasady zakupów internetowych

Autor: Jorge Franganillo
Źródło: http://www.flickr.com
Konsumenci chcieliby być lepiej obsługiwani przez dobrze zorientowanych doradców telefonicznych. Brakuje im dokładnych charakterystyk produktów i prawdziwych fotografii. Pragnęliby także unikania przykrych sytuacji powiązanych ze oddawaniem lub reklamacją towaru. Z drugiej strony sprzedawcy użalają się na klientów nadużywających swoich praw, na przykład rezerwujących produkty, których nie chcą następnie odebrać.

W ostatnim czasie wyjątkowo męczącym działaniem, zwłaszcza dla niedużych e-sklepów, stało się pozywanie do sądu sprzedających, którzy błędnie napisali regulamin sklepu (przepisy zakupów w e-sklepach). Niektórzy radcy prawni lub organizacje wyrażające chęć obrony praw konsumentów, znajdują błędne określenia i składają doniesienie o wykroczeniu. W tej sytuacji sprzedający szukają różnych metod, próbując na przykład ukrywać instrukcję witryny przed wyszukiwarkami lub generalnie unikając zamieszczania go w miejscu dostępnym i przedstawiając go dopiero na wyraźne życzenie przyszłego klienta.

sklep internetowy

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com
Mocodawca nie pozostawia jednak wątpliwości co do tego, że właściciel sklepu internetowego musi mieć uregulowania dotyczące funkcjonowania placówki i wykładać go do wglądu kontrahentom. Według zapisów aktu prawnego opracowany przez usługodawcę przepis regulujący działanie sklepu, powinien zawierać rodzaje i zakres wykonywanych świadczeń, warunki świadczenia tych usług, wymagania techniczne oraz ograniczenie dostarczania treści bezprawnych, wymogi zawierania i odstąpienia od umów oraz tryb postępowania reklamacyjnego.

Jeśli dowiesz się o publikującej interesującą Ciebie treść nowej witrynie, to wcześniej zweryfikuj info (www.tvk.pl/) w kontekście źródeł, z których pobiera ona informacje.

Niemniej jednak napisanie szczegółowego regulaminu sklepu, nastręcza przedsiębiorcom wiele trudności. W wypadkach wątpliwych należny skonsultować się z prawnikiem. Zamierzając skorzystać z takiego wsparcia, warto mieć szkicowy regulamin e-sklepu.