Krótki opis różnorodnych narzędzi, jakie są przydatne przy analizowaniu działania serwisu internetowego.

Aktualnie coraz więcej firm działa w sieci internetowej, tak naprawdę bardzo trudno znaleźć obszary, w których będzie to jeszcze niezbędne. Nawet niewielka, prościutka wizytówka pomaga w tym, aby klienci mogli się dowiedzieć o oferowanych usługach, godzinach otwarcia czy lokalizacji.

A tak naprawdę możliwości, jakie są możliwe dzięki internetowi będzie dużo więcej, ponieważ można prowadzić naprawdę dochodowe interesy jakie będą działać w sieci. Doskonale może o tym zaświadczyć na przykład ilość sklepów internetowych, jakie obecnie działają. Już na dzień dzisiejszy jest ich kilkanaście tysięcy, a ich liczba cały czas rośnie. Bardzo dynamicznie rozrasta się również rynek internetowych analiz i marketingu, aktualnie firmy coraz częściej decydują się na korzystanie z nowoczesnych narzędzi, aby zwiększyć ilość klientów. Jeszcze niedawno starczyło zrobić trochę wpisów w katalogach i zlecić pozycjonowanie, aby mieć dużą ilość klientów – . Obecnie po pierwsze to już może nie wystarczyć, bowiem należy także przypilnować tego, aby nawigacja w serwisie była przejrzysta i wygodna, a sama strona przyjazna dla użytkowników. Niezwykle przydatne są przy tym najróżniejsze narzędzia analityczne, które można zainstalować na swojej stronie. Gromadzą one ogromną ilość informacji, jakie można później analizować w różny sposób i na ich podstawie wyciągać odpowiednie wnioski.

użytkownicy-obrazek

Autor: Luebke
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z podstawowych informacji, jaką chce się uzyskać prowadząc internetowy serwis, są unikalni użytkownicy. To ich liczba właśnie będzie świadczyć o tym, jak często strona jest odwiedzana, a analizując ich ilość w danym przedziale czasu można ocenić, czy wykonywane działania dają właściwe rezultaty.

Podobała Ci się nasza informacja z www? Jest nam szalenie przyjemnie. Jednocześnie mamy zamiar zaprosić Cię do przeczytania nowego wątku o podobnym temacie.

Jednak sami unikalni użytkownicy jeszcze nie świadczą o tym, że ma się sukces. Sporo porali ma duża liczbę gości, lecz internauci pojawiają się tam tylko na parę chwil, po czym opuszczają serwis bez dłuższego przebywania na nim.

Dlatego też warto analizować wszelkie działania, które wykonują użytkownicy, dzięki temu dowiedzieć się można naprawdę interesujących rzeczy – . Szczegółowa analiza tego typu zachowań pozwala na przykład na przebudowanie struktury i układu serwisu w taki sposób, aby użytkownicy mogli w nim pozostać dłużej. A czas ten przekłada się na to, że być może zrobią więcej zakupów albo obejrzą większą liczbę reklam. Bardzo dobrze do tego typu analiz nadają się na przykład narzędzia Google, które mogą dać doświadczonym analitykom bardzo cenne informacje. Na przykład konwersja analytics pozwala na dokładne śledzenie wyświetlanych stron, zależności między nimi i ścieżek, jakimi poruszają się użytkownicy, aby znaleźć interesujące je treści.