W dzisiejszych czasach coraz bardziej są ważne wartościowe projekty. „Masówka” odchodzi do lamusa, małe projekty są coraz częściej wybierane

Wydaje się, że ogół zmierza do jednego – do specjalizacji. Czy widać to na każdym kroku? Właściwie nie, pewne jest jednak, iż po latach polskiego kapitalizmu, gdy w cenie były usługi wielkich podmiotów, następuje niewidoczny na pierwszy rzut oka, przewrót. Otóż, wszystko to, co gromadziło się w rękach wielkich podmiotów, czyli każda z usług powoli się rozdrabnia. Ludzie zaprzestają wybierać miejsca, w których osiągną wszystko, wolą ale warsztaty, zakłady, w których pracują pasjonaci.

aparat

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Wyraźnie, nie jest to zasada. Przeważnie w tę stronę kierują się ludzie młodzi, którzy wypatrują czegoś więcej niż „masówki”. Wśród innych grup wiekowych rozkłada się to wielorako, lecz jak pokazuje ciekawy wskaźnik – większa część starszych ludzi, wychowanych wszak na małych usługach (małe warsztaty) ubóstwiają korzystać na przykład z dużych marketów. Prawdopodobnie wynika to z tego, że kojarzą im się one z wolnością.

Po latach komunizmu, kiedy wszystko było państwowe, a doboru nie było za wielkiego, niespodziewanie pojawiły się ogromne sklepy oferujące dosłownie wszystko. Młodzi ludzie urodzili się już w tym systemie, toteż dla nich jest to monotonne i bez zasad czy innych wartości. Wybierają więc to, co w ich myśleniu ma większą wartość. Zamiast pójść do dużego marketu wybiorą niewielki sklep fotograficzny .

aparat fotograficzny

Autor: Eugene Romanenko
Źródło: http://www.flickr.com
Pokrewnie będzie z pozostałymi usługami. Mało tego, wielu młodych ludzi ma współcześnie lepszy kontakt z różnymi firmami, niż kiedyś. Dawniej, to w ogóle nie było takiej okazji, jako że wymiana komunikacji była jednostronna (nadawca – odbiorca). Dziś, każdy człowiek, wskutek rozwoju internetu i mediów społecznościowych zdoła czuć się jak ktoś wart uwagi w kontakcie z marką.

I tak naturalnie jest. To podnosi więź, łatwiej o taką więź małym firmom, gdyż posiadają one bliższy kontakt z każdym konsumentem. Z wielkimi firmami jest raczej trudniej, ponieważ tam reguły kontaktu z klientem rządzą się trochę innymi prawami. Mimo wszystko, polityka takich firm, pod naciskiem właśnie tej nowej filozofii obsługi klienta się ulepsza. Równolegle takie firmy muszą bardzo się natrudzić, by zaspokoić każdego klienta. Jedna skarga i od razu może być kryzys, należy więc na wszytko uważać.