W dzisiejszych czasach prawie wszystko zastępowane jest przez zbliżeniowe karty — pieniądze, ale też dla przykładu klucze

Karty magnetyczne mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie potrzebna jest identyfikacja jej posiadacza.
XXI wiek jest okresem, gdy dość szybko plastikowe karty zastępują ludziom inne przedmioty codziennego użytku.

fotografia   Międzyzdroje

Autor: DCN Gallery
Źródło: DCN Gallery
Obecnie przykładowo kartą takiego rodzaju zapłacimy za wszystko — choćby za bilet w autobusie. Karty zbliżeniowe wyeliminowały także klucze w większości hoteli. Zaczęło się rzecz jasna od tych największych sieci. Jednak dzisiaj spotkamy je już nierzadko nawet w hostelach. Są znacznie praktyczniejsze niż klucze. Można włożyć je zwyczajnie do portfela. Rzadziej się gubią i prócz tego nie obciążają kieszeni. Dodatkowo, jeżeli klient zgubi tę kartę, to stworzenie nowej jest szybsze oraz tańsze. Po prostu nieużywaną kartę (ich zapas często znajdziemy na recepcji) musimy tylko odpowiednio zakodować.

Pragnęlibyśmy, żeby te artykuły poruszały Wasze emocje. Z tego powodu będziemy radośni, jeżeli jakiś komentarz z www (https://rfid.zone/co-to-jest-rfid-2/) napisany waszą ręką trafi do nas.

Jest to dość łatwe, gdyż musimy tylko kartę przeciągnąć przez odpowiednie urządzenie. Do każdej karty przypisany jest indywidualny kod dostępu. Dlatego tą samą kartą nie można otworzyć wszystkich drzwi na piętrze. Wyjątkiem są karty, które noszą dla przykładu ochroniarze oraz sprzątaczki. Mają oni jedną kartę, która otwiera wszystkie drzwi. Jest to jednak specjalnie zaprojektowany przez programistę kod.

Takiego rodzaju karty używane są też w obiektach rządowych, gdzie trzeba mieć szczególne uprawnienia, aby móc wchodzić do niektórych pomieszczeń albo przejść.