W jaki sposób wybrać najlepszy procesor?

Przy zakupie laptopa albo komputera wybranie odpowiedniego procesora będzie miało bardzo duże znaczenie dla jego późniejszej pracy. Powinno dobrze się zastanowić, do czego sprzęt ma być użytkowany. Jeżeli ktoś zamierza dużo grać, to korzystniej zrobić inwestycję w wydajną grafikę, ale jeżeli komputer będzie używany do realizacji dużej ilości obliczeń, to na procesorze oszczędzać się nie powinno.

Dwa nowe Phenomy BE

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Obecnie na rynku prym wiodą dwie firmy, AMD i Intel. Ich wyścig cały czas trwa, praktycznie każdy z pomysłów natychmiast jest kopiowany przez konkurencję. Pomimo tego, że każdy z tych producentów stosuje własne patenty, to oferowane przez nich procesory cechują się kompatybilnością ze sobą i potrafią obsługiwać wszystkie bez wyjątku aplikacje programowanie aplikacji mobilnych i gry.

Dlatego też nie jest istotne, czy w komputerze będzie Procesor AMD Phenom II X4 955 Quad Core 3,2Ghz S-AM3 BOX (HDZ955FBGIBOX), albo czy najnowszy laptop ma Procesor Intel Core i5-4570 320 GHz 6MB L3 LGA1150 (BX80646I54570 928636). W każdym z tych sprzętów będziemy mogli na zakupionym urządzeniu włączyć wszystkie programy, które będą działać bez większego problemu.

Bez znaczenia jest również, czy użytkowany będzie stacjonarny komputer, czy notebook. W przenośnym sprzęcie także można znaleźć obie marki układów procesorowych, z tym że przeważnie mają one nieco odmienne parametry niż w komputerach stacjonarnych. Są bardziej energooszczędne, z tego powodu że przy laptopach należy oszczędzać energię. Dlatego też komputer stacjonarny wyposażony w Procesor Intel i5-4430 3.00GHz 6MB BOX (BX80646I54430) (oferty CENEO) będzie zużywał nieco więcej prądu niż jego zamiennik w przenośnym urządzeniu. W przypadku AMD sprawa podobnie wygląda, tu także Procesor AMD X8 FX-8350 4,0GHz BOX (FD8350FRHKBOX) (najlepsze oferty) instalowany w stacjach roboczych posiadał będzie inny zestaw parametrów niż jego odpowiedniki w laptopach. Dziś można zauważyć trend w kierunku wydłużania czasu działania na akumulatorach. Dlatego producenci decydują się często na montaż trochę mniej wydajnych, ale energooszczędnych końcu zamiast ostatnich, lecz zużywających dużo prądu nowinek. Przy aktualnym technologicznym postępie różnice nie powinny być zauważalne w czasie normalnej pracy.