Wyjątkowe chwile – w jaki sposób je zatrzymać?
Uwiecznianie ważnych chwil było dla ludzi istotne od zawsze. Kiedyś robiono to, tworząc obrazy. Obecnie już posiadamy na szczęście o wiele prostsze oraz sprawniejsze możliwości – możemy po prostu robić zdjęcia oraz kręcić filmy. Zaczęło być to realne jednak dopiero kilkadziesiąt lat temu. Wówczas wyłącznie w formie czarno-białej. W tym czasie kamery i aparaty mieli jedynie specjaliści. Były one kosztowne i mało kogo było na nie stać. Dlatego zatrzymywano wyłącznie rzeczywiście znaczące okazje, takie jak wesela, chrzciny lub pogrzeby.

kamerka

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com

Starsze osoby posiadają zatem niedużo fotografii ze swej młodości. Stopniowo zaczęło się to zmieniać. Już dwadzieścia lat temu aparat fotograficzny zagościł w tak naprawdę każdym polskim domu. Jednakże początkowo działały one zupełnie inaczej niż obecnie. Żeby wykonać zdjęcie, trzeba było posiadać rolkę, jaką później zanosiło się do fotografa, aby ją wywołał. W aktualnych czasach jest to znacznie łatwiejsze. Posiadamy aparaty cyfrowe, którymi można robić fotografię w przeciągu zaledwie chwili, a potem od razu obejrzeć ujęcie oraz zdecydować czy nam się ono podoba, czy nie. Niektórzy rozporządzają świetnym sprzętem, takim jak na przykład oczekiwany GoPro Karma (sprawdź pierwsze przecieki: http://www.gohero.pl/drony-gopro), lecz tak naprawdę tego rodzaju aparaty są dzisiaj wbudowane w każdy telefon komórkowy. Wykonujemy więc o wiele więcej fotografii niż wcześniej, aniżeli jeszcze te 10 lub nawet 5 lat temu. „Pstrykamy” tak naprawdę na co dzień, w całkiem banalnych momentach. Mamy sposobność, aby takie fotografie z miejsca wysłać swoim przyjaciołom czy podzielić się nimi ze znajomymi na portalach społecznościowych.

kamera sportowa

Autor: Gordon Tarpley
Źródło: http://www.flickr.com

Czasami jednakże trafia się, że aparat umieszczony w telefonie nam nie wystarcza. Nie ma w tym nic przedziwnego – przecież z reguły nie są one nazbyt dobrej jakości. Na co dzień może i są odpowiednie, ale już przy szczególnych okazjach – niestety w zasadzie nie. Z tej racji wciąż nie odchodzą do lamusa lepsze aparaty czy też np. kamery sportowe, jakie pozwalają nam osiągnąć szczególnie wysoką i faktycznie wyjątkową jakość nagrywanych materiałów. Ich kupno wiąże się zwykle z dosyć wysokimi kosztami, lecz to i tak nie zniechęca wielbicieli pięknych fotografii i zapierających dech w piersiach filmów. W końcu czego się nie robi, by utrwalić swe najlepsze wspomnienia?

About

[TOP]