Jak niegdyś kowal tworzył przedmioty z metalu, a jak obecnie radzimy sobie z identycznym przedsięwzięciem
Kiedyś produkowanie przedmiotów codziennego użytku zajmowało wiele czasu. Wszystko z tego powodu, że większość prac wykonywano manualnie i na lokalną skalę. Takie zdanie można także odnieść do rzeczy projektowanych, a później wytwarzanych przez kowali. Ich profesja bywa kojarzona nade wszystko z podkowami, ale taki rzemieślnik tworzył mnóstwo różnych przedmiotów, często także tych filigranowych.

druk 3d
Kowal musiał cechować się tak pracowitością oraz otwartym umysłem, jak i tężyzną fizyczną. Dość spore znaczenie miała także odporność na ponad 40-stopniowe temperatury, ponieważ trzeba było caluśki dzień, nawet w trakcie lipcowych upałów, stać przy gorącym piecu i z całej siły uderzać w prefabrykat położony na kowadle. Bądź co bądź, konkretny przedmiot powstawał bez wykorzystania maszyn, a wspominany powyżej robotnik po całym dniu forsownej pracy marzył najprawdopodobniej jedynie o kalorycznej kolacji i śnie aż do bladego świtu.

W poprzednim akapicie położyliśmy akcent na trud pracy, którą był zmuszony wykonać człowiek. Dzisiaj wiele się zmieniło i dłonie rzemieślnika zastąpiły wysokiej klasy urządzenia wspomagane przez aplikacje komputerowe. Zmieniła się także sama technika produkowania rekwizytów z metalu – najnowocześniejszym i coraz bardziej znanym sposobem staje się drukowanie techniką 3D. Dzięki niej jesteśmy w stanie wytwarzać nawet detale, które w końcu powinny być wykonane bardzo precyzyjnie.

Drukarka 3d do metalu może wytworzyć każdy przedmiot, który wcześniej został zaprojektowany w programie komputerowym – Drukarki 3D. W czasie procesu drukowania korzysta się z okruchów metalu, które urządzenie nakłada warstwa po warstwie. To jednakże dopiero początek – gotowe wyroby

druk 3d

Autor: Damir Kovacec
Źródło: http://www.flickr.com

trzeba jeszcze poddać stosownej obróbce, żeby można było je wprowadzić do obrotu. Tak czy owak, taki system na pewno będzie rozwijany, zatem w następnych dekadach możemy oczekiwać kolejnych rewolucji. Wydaje się jednak, że trudno będzie zastąpić pracę rąk ludzkich i kreatywność designerów.

Przecież każda drukarka (sprawdź najnowsze oferty na kuptoner tusze do drukarek) 3d do metalu, żeby bezusterkowo funkcjonować, musi być obsługiwana przez pracownika, który przeszedł stosowne szkolenia bądź już wcześniej nabył doświadczenie. I identycznie jak w dawnej kuźni, tak i w nowoczesnym ośrodku naukowym przyda się wielki zapał do pracy i otwartość na nietuzinkowe inspiracje.

About

[TOP]